Endurance Sports
This page was last updated:Oct 18, 2009
--- DIVISIONAL RESULTS FOR 5K RUN ---
(77 FINISHERS)
2008 PENDALOUAN TRAIL RUN
MONTAGUE, MI
SATURDAY - APRIL 26, 2008
FEMALE OVERALL OPEN WINNER
Div. Place Overall Place Name No. Age City State Time Pace
1 9 EVERS-BOWERS JILL 59 41 KENT CITY MI 24:47 7:59
FEMALE MASTERS WINNER
Div. Place Overall Place Name No. Age City State Time Pace
1 22 LORI GREEN 55 48 CUSTER MI 29:45 9:35
FEMALE 14 AND YOUNGER
Div. Place Overall Place Name No. Age City State Time Pace
1 21 JACKIE SEWARD 52 9 MUSKEGON MI 29:39 9:33
2 41 LOWE AVERY 69 10 N MUSKEGON MI 37:06 11:56
3 42 XNAIREVTSON EVE 92 9 37:09 11:57
4 43 NOELLE SEWARD 53 8 MUSKEGON MI 37:15 11:59
5 53 MCKEOWN BRIDGETTE 155 10 MUSKEGON MI 42:57 13:49
6 58 LEE CHARLOTTE 70 9 MUSKEGON MI 46:22 14:55
7 60 CAMPAU MADISON 160 8 MUSKEGON MI 47:28 15:17
8 63 KOMAREK KARA 63 10 MUSKEGON MI 48:55 15:45
9 66 MILLER LIBBY 164 10 MUSKEGON MI 52:45 16:59
FEMALE 20-24
Div. Place Overall Place Name No. Age City State Time Pace
1 25 COUPER NARELLE 71 24 MONTAGUE MI 31:50 10:15
2 55 CRONIN COLLEEN 72 24 MONTAGUE MI 44:34 14:21
FEMALE 25-29
Div. Place Overall Place Name No. Age City State Time Pace
1 52 HOCKEMA JENN 73 25 MONTAGUE MI 42:55 13:49
FEMALE 30-34
Div. Place Overall Place Name No. Age City State Time Pace
1 49 MINNERICK MICHELLE 157 34 SPRING LAKE MI 39:55 12:51
2 50 CARNES PATTY 58 30 WHITEHALL MI 40:15 12:57
3 72 MULCAHY SUSAN 75 33 SHELBY MI 1:01:41 19:51
FEMALE 35-39
Div. Place Overall Place Name No. Age City State Time Pace
1 37 KRISTEN AUSTIN 45 38 WHITEHALL MI 35:00 11:16
2 38 GOMEZ LORI 156 39 MUSKEGON MI 35:48 11:31
3 48 DAVIS LISA MARIE 87 35 GRAND HAVEN MI 39:28 12:42
4 61 CAMPAU JUDY 159 36 MUSKEGON MI 48:53 15:44
5 68 HOUSLER MICHELLE 151 36 WEST OLIVE MI 55:10 17:45
FEMALE 40-44
Div. Place Overall Place Name No. Age City State Time Pace
1 65 DONLEY SHANNON 89 41 FRUITPORT MI 52:44 16:58
2 70 MULCAHY ELIZABETH 74 40 SHELBY MI 56:17 18:07
FEMALE 45-49
Div. Place Overall Place Name No. Age City State Time Pace
1 30 GEIS LAUREL 57 46 WHITEHALL MI 33:27 10:46
2 45 GAJDA SALLY 91 45 NORTHVILLE MI 37:31 12:05
3 46 BENTLEY KIM 93 45 FREMONT MI 38:08 12:16
4 67 MILLER MARY 163 46 MUSKEGON MI 55:08 17:45
FEMALE 50-54
Div. Place Overall Place Name No. Age City State Time Pace
1 32 CAMILLE ALBRECHT 39 53 WHITEHALL MI 34:21 11:03
2 39 MELANSON JEANNE 99 51 NEW ERA MI 35:53 11:33
3 69 WOLFFIS SHERRIE 152 53 MUSKEGON MI 55:19 17:48
4 74 COOPER JAN 82 52 MUSKEGON MI 1:11:50 23:07
5 76 KOMAREK R'NA 62 52 MUSKEGON MI 1:20:56 26:03
FEMALE 55-59
Div. Place Overall Place Name No. Age City State Time Pace
1 73 NIELSON CAROL 61 58 WHITEHALL MI 1:11:49 23:07
FEMALE 60-64
Div. Place Overall Place Name No. Age City State Time Pace
1 35 LUDTKE JOAN 100 60 WHITE CLOUD MI 34:57 11:15
2 75 HAWES DIANN 60 60 WHITEHALL MI 1:11:51 23:08
FEMALE 65+
Div. Place Overall Place Name No. Age City State Time Pace
1 56 WOLTERS DORIS 85 69 TWIN LAKE MI 44:50 14:26
MALE OVERALL OPEN WINNER
Div. Place Overall Place Name No. Age City State Time Pace
1 1 HELMER GREG 95 36 MUSKEGON MI 21:27 6:54
MALE MASTERS WINNER
Div. Place Overall Place Name No. Age City State Time Pace
1 4 VAN STRATE SCOTT 66 51 SPRING LAKE MI 22:22 7:12
MALE 14 AND YOUNGER
Div. Place Overall Place Name No. Age City State Time Pace
1 6 WHITTINGTON BLAKE 83 14 WHITEHALL MI 23:22 7:31
2 26 MOORE LACHLAN 81 9 WHITEHALL MI 32:56 10:36
MALE 20-24
Div. Place Overall Place Name No. Age City State Time Pace
1 3 VANDUIREN NATHAN 96 23 MUSKEGON MI 21:32 6:56
2 71 WALING ANDREW 79 23 SHELBY MI 1:01:25 19:46
MALE 25-29
Div. Place Overall Place Name No. Age City State Time Pace
1 2 TUMELE AJ 94 27 MUSKEGON MI 21:28 6:55
2 28 VANDEE JAMIE 78 26 SHELBY MI 33:09 10:40
3 29 PETSCH LUKE 76 25 SHELBY MI 33:25 10:45
4 51 PELLETIER JEREMY 77 26 SHELBY MI 41:58 13:30
MALE 30-34
Div. Place Overall Place Name No. Age City State Time Pace
1 5 LEWIS MARK 98 34 MUSKEGON MI 23:21 7:31
2 11 LAHEY CHAD 84 31 GRAND HAVEN MI 25:38 8:15
MALE 35-39
Div. Place Overall Place Name No. Age City State Time Pace
1 15 GAJDA JOSEPH 90 36 NORTHVILLE MI 26:00 8:22
2 18 MIKE STAFFELDT 40 35 GRAND HAVEN MI 28:26 9:09
3 19 MONETTE CRAIG 150 35 TWIN LAKE MI 28:36 9:12
4 23 ANDY WIBLE 49 38 MUSKEGON MI 30:34 9:50
5 40 OLIVER SONGLINGCO 48 38 ST JOSEPH MI 37:01 11:55
6 59 ISAAC STEPHENSON 38 36 MUSKEGON MI 47:09 15:11
7 62 CAMPAU SCOTT 161 35 MUSKEGON MI 48:53 15:44
MALE 40-44
Div. Place Overall Place Name No. Age City State Time Pace
1 8 BROCK AARON 97 44 MUSKEGON MI 24:44 7:58
2 27 MOORE TOM 80 44 WHITEHALL MI 32:57 10:36
3 57 HILDEBRANDT ANDREW 158 41 MONTAGUE MI 45:26 14:37
4 64 DONLEY JIM 88 41 FRUITPORT MI 52:30 16:54
MALE 45-49
Div. Place Overall Place Name No. Age City State Time Pace
1 7 LEVETT DAVE 65 46 ALLEGAN MI 24:37 7:55
2 13 ROBBINS RICK 153 45 MUSKEGON MI 25:44 8:17
3 36 DOUG ROESLER 44 46 WHITEHALL MI 35:00 11:16
4 44 LUKE SEWARD 51 46 MUSKEGON MI 37:17 12:00
5 54 MCKEOWN BRIAN 154 46 MUSKEGON MI 44:33 14:20
MALE 50-54
Div. Place Overall Place Name No. Age City State Time Pace
1 10 LOWE CLAYTON 68 50 N MUSKEGON MI 25:12 8:07
2 12 SCHOLL STU 162 54 MONTAGUE MI 25:38 8:15
3 17 RICK BAKER 56 52 FRUITPORT MI 27:06 8:43
4 20 ERIC HINDERLEIDER 46 50 MUSKEGON MI 28:47 9:16
5 34 ROGOSKI RANDY 67 53 N MUSKEGON MI 34:49 11:12
MALE 55-59
Div. Place Overall Place Name No. Age City State Time Pace
1 14 JERRY BANCUK 42 59 MUSKEGON MI 25:58 8:21
2 31 MIKE THALER 54 59 MUSKEGON MI 34:14 11:01
3 47 MICHAEL AGERSTRAND 43 56 MUSKEGON MI 39:07 12:35
MALE 60-64
Div. Place Overall Place Name No. Age City State Time Pace
1 16 MATT BRITTON 36 63 ROTHBURY MI 26:46 8:37
MALE 65+
Div. Place Overall Place Name No. Age City State Time Pace
1 24 WOLTERS JOE 86 69 TWIN LAKE MI 31:15 10:04
2 33 DAVID TABLER 47 65 MUSKEGON MI 34:26 11:05
3 77 KOMAREK RON 64 68 MUSKEGON MI 1:21:38 26:17


Copyright Endurance Sports © 2004-2010
All Rights Reserved
web hit counter
web counter
to view .pdf files Endurance Sports Home Results & Pictures Message Board